Дома Автори Постови од Млад истражувач

Млад истражувач

25 ПОСТОВИ 0 КОМЕНТАРИ
Здраво, ние сме тимот на Млад истражувач, а ова веб платформа е наша образовна програма наменета токму за млади истражувачи. Можеш да нѐ најдеш на нашиот сајт или да ни пишеш на info@mladistrazuvac.mk

Како изгледал „Мојот прв атлас“ во 1971 година

Сте се запрашале ли како изгледал некогаш атлас за ученици кои учат во основно училиште, во 3,4,и 5 одделение? Во минатото, за разлика до денес,...

Галичката свадба

Дали знаете дека во 2018 година The New York Times ја вклучи Галичката свадба помеѓу 9те летни европски фестивали за кои вреди да се...

Што означува амблемот Патримонито

Патримонито е амблемот на светското наследство. Ја симболизира меѓусебната зависност на културните и природните локалитети. Самиот амблем има во средината квадрат и тоа е облик...

Интервју со Ненад Начковски – Ме привлече автентичната убавина во делата...

Ненад Начковски работи со ентузијазам и желба за да може македонското образование да се издигне на повисоко рамниште, на ниво каде што квалитетот на...

Обичаите „Иванка“ и „Тајане Бојане“

Се смета дека Иванден е еден од најважните празници кај целиот словенски свет. Иванден се слави на 7-ми јули и во него се преплетуваат...

Направи си уникатна маска за „Прочка“

Во 2016 година во аулата на Институтот за етнологија и антропологија од Скопје се отвори изложбата на маски „Прочка 2016“. Овие маските беа изработени...

Обичајот „Лазарки“

📷 Институт за старословенска култура Дали знаете дека обичајот „Лазарки“ е впишан во листата на заштитено нематеријално културно наследство на Македонија? Тоа го има направено...

Шетајте низ стариот Рим точно во 320 година од нашата ера

Со светската пандемија е сѐ уште тешко да се патува на разни места во светот. Но тоа не треба да ве спречи да патувате...

Како Дарјан го доживеа Неолитско село – Тумба Маџари

„Даријанатос“ е едукативно – информативен портал наменет за ученици и трагачи по интересни и автентични содржини од повеќе области.

Видео разгледница – Одиме во музеј со Ана

Драги деца, Нашите музеи во Македонија се надеваат на многу нови средби, дружење и учење преку предметите во нивните поставки. Ова видео кое има промотивна...

Наш избор од видеа

error: Содржината на сајтот е авторска!